Osoby planujące założenie firmy, mogą skorzystać ze wsparcia z urzędu pracy. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej to ponad 40 tysięcy złotych na początek. Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie? Odpowiadamy.
Dotacja na otwarcie firmy jest jedną z najpopularniejszych form wsparcia, które urzędy pracy oferują bezrobotnym. Zgodnie z przepisami kwota, o jaką można się ubiegać, to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie około 42 tys. złotych. To jest wartość maksymalna. Konkretna kwota podana jest w ogłoszonym naborze.
Co należy zrobić, by otrzymać wsparcie?
Po pierwsze, należy zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. O dotację mogą ubiegać się również:
- absolwent CIS,
- absolwent KIS,
- niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej.
Po drugie, należy poczekać aż pojawi się ogłoszenie o naborze na jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Urzędy pracy najczęściej organizują takie nabory kilka razy w roku.
Po trzecie, warto zapoznać się z zasadami, które dołączone są do informacji o naborze. Regulaminy dotyczące przyznawania dotacji mogą różnić się, w zależności od tego, który urząd pracy organizuje nabór.
Po czwarte, wniosek należy złożyć w określonym terminie. Informacja o tym, kiedy, gdzie i jak można złożyć wniosek znajduje się w ogłoszeniu.
Obowiązki po otrzymaniu dotacji
Jeżeli starosta (za pośrednictwem urzędu pracy) przyzna osobie bezrobotnej dotację, należy otworzyć działalność gospodarczą w terminie wskazanym w umowie, którą bezrobotny podpisuje w urzędzie pracy. Otrzymane środki wykorzystuje się zgodnie ze złożonym wnioskiem, zawierającym szczegółowy wykaz wydatków. Na udokumentowanie i rozliczenie poniesionych kosztów nowy przedsiębiorca ma 2 miesiące od dnia podjęcia działalności.
Aby otrzymanego wsparcia nie trzeba było zwracać, należy prowadzić firmę przez co najmniej 12 miesięcy. Do okresu prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się przerwy w jej prowadzeniu z powodu choroby lub korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego.
Bezrobotny, który składa wniosek o dotację oświadcza, że nie będzie podejmował zatrudnienia w ciągu pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ponad-40-tysiecy-zl-na-otwarcie-firmy